Przejdź do głównej zawartości

W jaki sposób przygotować dekoracje z lasu do terrarium + o pleśni parę słów

Często będąc w lesie, możemy natknąć się na wiele ciekawych rzeczy typu: kora, patyki, różnego rodzaju kamienie, czy też mech. Taki wystrój znakomicie prezentuje się w naszych terrariach. '
W tym poście powiem Ci jak przygotować daną dekorację, by do naszego terrarium wraz z nią, nie przynieść ''nieproszonych gości''.

Elementy drewniane:
Należy je wygotować w roztworze wody z solą o wysokim stężeniu soli, przez około 30-40 minut. Następnie dobrze jest je wypiec w piekarniku nastawionym na 50 stopni celsjusza - przez 1h.

Kamienie:
Wystarczy przelać je wrzątkiem.

Mech:
Mech należy moczyć w chłodnej wodzie przez minimum 24h. Ja osobiście polecałabym to robić przez 2-3 dni. Wodę zmieniamy stosunkowo często.


Często możemy spotkać się z pleśniejącymi, naturalnymi dekoracjami w naszych zbiornikach.
Sposobu na pleśń jako takiego nie ma, jedyne co możemy zrobić to pozbyć się drobnych organizmów. Ale nie ma się o co martwić ;) W razie pojawienia się pleśni należy ją zostawić. Prędzej czy później sama zniknie i już się nie pojawi.
UWAGA!
 Pleśnienie dekoracji może być również związane ze słabą wentylacją, przy wysokiej wilgotności panującej w zbiorniku. W takim wypadku trzeba poprawić panujące tam warunki!

To tyle na dziś! Mam nadzieję, że choć trochę Ci pomogłam :)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Relacja z przygotowywania terrarium- gekon orzęsiony

Hej :) W tym poście przedstawię Ci, jak powstało nowe terrarium mojego orzęska :) Terrarium to zostało przeze mnie obsadzone żywymi roślinami i wcześniej przygotowanym mchem z podwórka. W kolejnych postach powiem Ci jak taki mech przygotować ;) Najpierw zmierzyłam boki zbiornika. Wzorując się na pomiarach, wycięłam z prasowanej płyty korkowej interesujący mnie kształt , zostawiając na dole przestrzeń ok 10 centymetrów. W tym miejscu będzie położona warstwa podłoża. W wyciętym przeze mnie korku, widelcem wyskubałam powierzchnie, by była bardziej nierówna i wyglądała naturalnie. Uwaga! Jeżeli planujesz zrobić podobną ściankę, pamiętaj by zaopatrzyć się w odpowiednio grubą płytę korkową ( ja użyłam 3-centymetrowej). Gdy skończyłam, całość przykleiłam do terrarium sylikonem. Na lewej szybie dodałam jeszcze trochę ścinek. Kiedy sylikon już wysechł, przeniosłam terrarium w docelowe miejsce i zabrałam się za wysypywanie podłoża. Na samo dno umieściłam około 4-centymetrową warstwę ke...

Moja hodowla (07.05.2017)

Hej!  Jest to mój pierwszy post na blogu. Na początek chciałabym, żebyście trochę lepiej mnie poznali :) . W związku z tym, w tym poście przedstawię Ci moją skromną hodowlę. Zacznę od zwierzaka, który jest u mnie najdłużej. Jest nim samczyk gekona orzęsionego (Rhacodactylus ciliatus). Gucio (bo tak właśnie ma na imię) jest u mnie od kwietnia 2014 roku i ma około 3 lata. Niestety nie znam odmiany barwnej, a nie jestem dobra w jej określaniu :/ Kolejnym zwierzątkiem również jest jaszczurka :) Zenuś to młody samczyk agamy brodatej (Pogona vitticeps) z początku 2016 roku. Jest to odmiana Dunner Hypo red Tiger. Jest ze mną od września 2016 roku. Oprócz powyżej wymienionych zwierzaków, gościły u mnie również różne straszyki i patyczaki, od których zaczęła się moja przygoda z terrarystyką (ale to już temat na inny post). Moja hodowla stale się powiększa, a ja oczywiście na bieżąco będę was o wszystkim informować :)